Aug 31 2017

2017 Horticulture Results

Published by at 10:40 am under Latest News

Countess of Warwick’s Country Show – Horticultural Marquee
Cups and Trophies

Section A
Class Trophy / Cup  Winner
Largest Pumpkin Class 10 John Perry Cup
Perryfields Pumpkin Cup
Hanna Smith
Flora Mitchell
Most Points Classes 15-18 Bennett Potato Cup David Parris
Best Collection Class 19 Curtis Cup Not Presented
Most Points in Section George Askew Memorial Bowl David Parris
Section B
Most Points for Herbs Holman/Chappel Cup Hilary Jinno
Section C
Most Points for Dahlias Alan Pryer Cup Jim Brown
Section D
Specimen Rose Class 38 Collinson Vase Ann Franklin
Best Gladioli in Class 42 Ruth Rolph Rose Bowl Not Presented
Best Pot Plant in Section Bond Cup Grahame & Cilla Swan
Class 45 Cactus or Succulent
Most Points in Section Anne Askew Memorial Bowl Shirley Goodlife
Section E
Most Points for Fruit Arnold Willis Cup Dennis Litjens
Section F
Best Floral Arrangement May Ferris Tray Mel Robarts
Class 54 ‘Woodland Walk’
Most Points in Floral Art Section Dennis Wermig Memorial Bowl Mel Robarts
Section G
Most Points in Photography Mawbyns Cup Stephen Oakey
Section Ga
Best in Junior Photography
Class 64a
John Cox Memorial Cup
Trees
Alice Cooper
Section H
Best Exhibit in Handicrafts
Class 69
Henham Cup
Child’s Knitted Coat & Hat
Kathleen Shannon
Most Points in Handicrafts Goodwin Shield Sharon Sellens
Section I
Most Entries in Domestic Classes 76-86 Evelyn Bennett Tray Fiona Down
Most Points in Domestic Classes 76-86 Pedley Cup Geraldine Parker
Fiona Down
Most Points Wines/Spirits Classes 87-91 Spurrier Tray Patricia Monks
Section J
Family Class 92   Parker-Litjens Family
Most Points in Children’s Section Jack Filby Award Alice Cooper
Best Exhibit in Children’s Section Roy Blackwell Cup Zak Morris
Class       Decorated Shoe – Lego
Classes 102 / 103 First Prize Each Eliza’s Award – Book Token 102 Emily Beer
  Eliza’s Award – Book Token 103 Aurora Rea
Overall Awards
Most Entries in Show Elmbridge Barn Awards  
  1st prize Fiona Down
  2nd prize Grahame & Cilla Swan
  3rd prize Andrew Wright
Most Points in Show Williams Challenge Bowl David Parris
Best Exhibit in Show Pulford Cup Sue Humphries
Class 76 – Speciality Iced Cake – A Suitcase

Comments Off on 2017 Horticulture Results

Comments are closed at this time.