Tag Archive '2018'

Aug 30 2018

Ed Hawkins Sheepdogs

Published by under Latest News

Many people were fascinated to watch the skills of Ed Hawkins, from Gipping, Suffolk, who demonstrated how sheepdogs are trained.
Their obedience and undivided attention to his commands was most impressive. He has competed at a high level in the National Sheepdog Championships.

Comments Off on Ed Hawkins Sheepdogs

Aug 29 2018

2018 Horticulture Show Results

Published by under 2018 Show Reports,Latest News

Countess of Warwick’s Country Show – Horticultural Marquee
Cups and Trophies

Section A
Class Trophy / Cup  Winner
Largest Pumpkin Class 10 John Perry Cup
Perryfields Pumpkin Cup
Dennis Lijens
Amelia Mitchell
Most Points Classes 15-18 Bennett Potato Cup John Perry
Best Collection Class 19 Curtis Cup John Perry
Most Points in Section George Askew Memorial Bowl John Perry
Section B
Most Points for Herbs Holman/Chappel Cup Annie Tooth
Section C
Most Points for Dahlias Alan Pryer Cup John Perry
Section D
Specimen Rose Class 38 Collinson Vase Phyllis Clark
Best Gladioli in Class 42 Ruth Rolph Rose Bowl John Perry
Best Pot Plant in Section Bond Cup Jim Brown
Most Points in Section Anne Askew Memorial Bowl Jim Brown
Section E
Most Points for Fruit Arnold Willis Cup Debbie Smith         
Section F
Best Floral Arrangement

Class 57 ‘Quintessentially British’

May Ferris Tray Mel Robarts
Most Points in Floral Art Section Dennis Wermig Memorial Bowl Mel Robarts
Section G
Most Points in Photography Mawbyns Cup Stephen Oakey
Section H
Best Exhibit in Handicrafts

Class 74 – Wooden Aeroplane

Henham Cup Peter Mitchell
Most Points in Handicrafts Goodwin Shield Linda Morris
Section I
Most Entries in Domestic Classes 76-86 Evelyn Bennett Tray Alice Cooper
Most Points in Domestic Classes 76-86 Pedley Cup Hayley Prowse
Most Points Wines/Spirits Classes 87-91 Spurrier Tray Roger Clark
Section J
Family Class 92 Jack’s Cup Parker-Litjens Family
Best Junior Photograph – Class 100 John Cox Memorial Cup Imogen French
Most Points in Children’s Section Jack Filby Award Verity Parker-Litjens
Best Exhibit in Children’s Section

Class 98 – Decorated Hat

Roy Blackwell Cup Felicity Parker-Litjens
Classes 101 / 102 First Prize Each Eliza’s Award – Book Token 101 under 4’s – Emily Beer
  Eliza’s Award – Book Token 102 under 3’s – Madeline Bingham-Wallis
Overall Awards
Most Entries in Show Elmbridge Barn Awards  
  1st prize – £15.00 Andrew Wright
  2nd prize – £10.00 Alfred Wright
  3rd prize – £5.00 Nicola French
Most Points in Show Williams Challenge Bowl Debbie Smith
Best Exhibit in Show

Class 74 – Woodwork Aeroplane

Pulford Cup Peter Mitchell

Comments Off on 2018 Horticulture Show Results

Jun 20 2018

2018 Horticulture Schedule

Published by under Latest News

The 2018 Horticulture Schedule is now available for download:

CLICK HERE

Comments Off on 2018 Horticulture Schedule